Zabawa

Zabawy są niezbędnymi elementami w życiu dziecka, zapewniającymi mu wszechstronny rozwój. Dzięki zabawie dziecko szybciej uczy się wielu nowych rzeczy, bo robi je w przyjaznej i miłej atmosferze, a doświadczenie, jakie zdobywa przydaje mu się w późniejszym życiu.

Na początku warto zapytać, czym jest zabawa dla dziecka i jakie przynosi korzyści dla jego rozwoju. Otóż zabawa dla kilkuletniego dziecka przynosi nie tylko rozrywkę czy odpoczynek, ale jest także przyjemną formą nauki, dostarczającą mu wielu informacji.

U dziecka w wieku przedszkolnym zaczyna kształtować się poczucie przynależności do grupy. Dzieci szukają rówieśników do zabawy.

Zabawy dla dzieci są tak pomyślane, by mogły rozwijać ich spostrzegawczość, wyobraźnię, zdolność kojarzenia oraz umiejętności motoryczne. Przestrzeganie zasad gier i zabaw kształci w dziecku obowiązek wypełniania reguł. Jeśli dziecko uczestniczy w zabawach grupowych, to uczy się współpracy w zespole i odpowiedzialności za swoje decyzje. W każdej zabawie niezwykle ważna jest obecność osoby dorosłej. Może ona pełnić rolę inicjatora zabawy, towarzysza czy opiekuna, który będzie czuwał nad jej prawidłowym przebiegiem. Dzięki obecności nauczyciela, dziecko wie, co w danej zabawie jest ważne i co może wykorzystać w swoim późniejszym życiu.

Skip to content